ماهیت بیت کوین

  • فوریه 24, 2020

بیت کوین (پول رمزنگاری شده) نوعی پول دیجیتال است که برای نخستین بار سال 2009 توسط شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو که تاکنون نیز هویت واقعی وی کشف نشده است، به بازار عرضه شد. این ارز مجازی برخلاف ارزهای متعارف هیچگونه پشتوانه ی طلا و نقره ندارد و فاقد یک بانک مرکزی و یا تشکیلات اداری جهت ذخیره و عرضه میباشد. بیت-کوینها با استفاده از کامپیوتر و از طریق حل مسائل بسیار پیچیده ی ریاضی تولید میشوند.
بیتکوین در واقع وجود خارجی یا فیزیکی ندارد بلکه کلیدهای دیجیتالی ای است که در نرم¬افزاری تحت عنوان کیف پول دیجیتال ذخیره میشود که با استفاده از همین کیف پول صاحبان بیتکوین میتوانند معاملات خود را مدیریت کنند. کیف پول¬ها هم در محیط ابری و هم بر روی کامپیوتر قابل استفاده هستند اما کاربران آنها باید از امنیت سرویس دهی این نرم¬افزارها اطمینان حاصل نمایند زیرا چنانچه اطلاعات کیف پول آنها به دست هکرها بیفتد، ممکن است بیتکوین آنها مورد سرقت قرار گیرد.
بیتکوین بی نام و غیرقابل ردگیری بوده و استفاده از آن آسان است و همین خصوصیات موجب محبوبیت آن در میان مجرمین گردیده است. مهم¬ترین ویژگی بیت¬کوین که آن را از سایر پولهای موجود متمایز می¬سازد، غیرمتمرکز بودن آن است. هیچ سازمان خاصی شبکه¬ی بیت¬کوین را کنترل نمی¬کند. این خصوصیت بیتکوین سبب شده است که برخی افراد به سبب اینکه هیچ بانک یا سازمانی قادر به پیگیری و نظارت بر پول¬هایشان نخواهد بود، از بیت¬کوین استقبال کنند.

ساز و کار بیتکوین

بیت¬کوین یک شبکه غیرمتمرکز ارز مجازی است که از یک سیستم فرد به فرد و رمزگذاری شده برای تایید و انجام تراکنش¬ها به جای اعتماد به یک نهاد واسط استفاده می¬کند. با اختراع بیت¬کوین برای اولین بار، پرداخت¬ها بدون دخالت و هزینه نهاد مرکزی صورت پذیرفت. بیت¬کوین مثل سایر پرداخت¬های دیجیتال از جمله پی¬پل نیست که همان پول بدون پشتوانه (فیات) را با مکانیسم دیجیتال منتقل و پرداخت کند، بلکه بیت¬کوین به خودی خود پولی است که پشتوانه¬ی آن ملموس و فیزیکی نیست و در فضای دیجیتال رقم می¬خورد که به نوعی کارکردهای اصلی اقتصادی پول را نیز می¬تواند ایفا کند.
در معاملات مربوط به بیت¬کوین تمامی تراکنش¬ها در یک دفتر کل نوشته می¬شود. این دفتر کاملا شفاف است و در اختیار همگان قرار دارد و هر فردی در هر زمانی می¬تواند تمام تراکنش¬های بیت¬کوین را از این طریق ردیابی کند. به این دفتر که دسترسی به آن برای همگان آزاد است، بلاکچین (بلوک-های زنجیره¬ای) می¬گویند. هرکدام از طرفین معامله با اسم واقعی خود در دفتر کل قابل ردیابی نیستند، بلکه از طریق رشته¬ای از حروف و اعداد نمایان می¬شوند. دفتر کل توسط همه اعضای بیت¬کوین به روزرسانی می¬شود.
وقتی یک تراکنش انجام می¬شود، آدرس طرفین معامله که به صورت رشته¬ای از ۲۶ تا ۳۵ حرف مشخص شده است و اطلاعات مقدار بیت¬کوین به همراه امضا و کلید خصوصی به شبکه ارسال می¬گردد. این اطلاعات در قالب یک «بلوک» در می¬آیند که باید به سایر بلوک¬ها اضافه شوند اما قبل از اینکه به سایر بلوک¬ها متصل شود باید تایید شود.
این تاییدیه در سیستم سنتی از سوی نهاد مرکزی صورت می-پذیرفت که ابتدا حساب افراد را چک می¬کرد که آیا موجودی کافی برای این تراکنش دارند یا خیر و در صورت وجود، آن مبلغ را از حساب آن¬ها می¬کاست و به حساب گیرنده اضافه می-کرد. اما در این سیستم برای تایید تراکنش باید عملیات «اثبات کار» که شامل حل مجموعه¬ای از مسائل پیچیده ریاضی توسط استخراج¬گران است، انجام شود.
در واقع بلوک¬ها اسناد کامپیوتری¬ای هستند که داده¬های متعلق به شبکه بیت¬کوین را به صورت دائمی در خود ثبت می-کنند. یک بلوک، تعدادی از سوابق تراکنش¬های شبکه بیت¬کوین در یک بازه زمانی را که در بلوک¬های قبلی وارد نشده است، ثبت می¬کند. بنابراین، یک بلوک مانند صفحه¬ای از یک دفتر کل یا دفتر ثبت اسناد است. هر بلوک ذره¬ای از بلوک¬های قبلی و آدرس بلوک بعدی را در خود قرار می¬دهد تا امکان دستکاری بلوک¬ها یا حذف یک بلوک وجود نداشته باشد؛ بنابراین یک بلوک، مخزن دائمی اسنادی است که یک بار ثبت شده¬اند و دیگر قابل تغییر یا حذف شدن نیست.
یک مسئله ریاضی به هریک از بلوک¬ها پیوند زده شده است. استخراج¬های گرانی وجود دارند که مدام در حال رقابت بر سر پردازش و ثبت تراکنش¬های شبکه بیت¬کوین هستند. آن¬ها تلاش می-کنند که سریع¬تر از بقیه، بلوک حال حاضر را تکمیل کنند تا به ازای آن، هم کارمزد معاملات را دریافت کنند و هم از شبکه بیت¬کوین پاداش بگیرند. زمانیکه استخراج¬گر، بلوکی را تکمیل کند، برنده به حساب می¬آید و اقدام به حل مسائل می¬کند؛ جواب مسئله بین گره¬های استخراج به اشتراک گداشته می¬شود و سپس تایید اعتبار می¬شود. هر بار که یک استخراج¬گر یک مسئله را حل کند، بیت¬کوین جایزه دریافت می¬کند و می-تواند آن را در چرخه شبکه بیت¬کوین خرج کند.
اولین مدرک ثبت شده در بلوک بعدی، تراکنش مربوط به جایزه-ای است که استخراج¬گر برنده بلوک قبلی دریافت کرده است. مسائل ریاضی به نحوی است که درجه سختی آن نسبت به زمان تعیین می¬شود؛ یعنی در نهایت مسائل حل می¬شود ولی میزان محاسبات آن به صورتی تنظیم می¬شود که با توجه به توان محاسباتی متوسط سخت¬افزار کامپیوترهای مورد استفاده توسط استخراج¬گرها کمتر از مدت مشخصی طول نکشد. در واقع سطح دشواری مسئله ریاضی¬ای که باید توسط استخراج¬گر برنده در پایان تکمیل هر بلوک حل شود، نرخ تولید بیت¬کوین جدید در شبکه را تنظیم می¬کند.

فواید استفاده از بیت¬کوین
استفاده از بیت¬کوین به عنوان یک ارز مجازی مزایای بسیاری دارد که باعث محبوبیت آن نزد مردم شده است. از اصلی¬ترین مزایای استفاده از رمزارز بیت¬کوین می¬توان به حذف محدودیت‌های رایج در پرداخت‌های مالی اشاره کرد. این امر به این معناست که کاربران می¬توانند در هر زمان و مکانی بدون نیاز به هیچ بانک، موسسه مالی یا طرف سومی پول ارسال و دریافت کنند. به همین دلیل دیگر خبری از هزینه-های اضافی تحت عنوان کارمزد نیز نخواهد بود. از سوی دیگر، تبادل و معاوضه¬ی بیت¬کوین با پول کاغذی، هزینه‌های جانبی کمتری نسبت به تبدیل پول با کارت‌های اعتباری و پی‌پال دارد.
یکی دیگر از خوبی‌های بیت¬کوین مخصوصاً برای صاحبان کسب‌وکار، عدم برگشت‌پذیری آن است. به‌عبارت‌دیگر وقتی یک تراکنش بیت¬کوینی انجام شود دیگر امکان ندارد که درگیر مشکلاتی مثل نقص درگاه سیستم بانکی شود و مستقیماً به آدرس نفر موردنظر حواله خواهد شد.
هم چنین، بیت¬کوین می‌تواند آغازگر دورانی باشد که در آن شفافیت اطلاعات باعث قانونمندی بیشتر طرفین می‌شود. یک نمونه کاربردی در اینجا این است که در صورت رواج بیشتر این ارز دیجیتال، گرانی‌های اختیاری و دلخواه که بعضاً توسط بعضی از تاجران یا تولیدکنندگان اعمال می‌شود، از بین خواهد رفت. بستر بیت‌کوین که فناوری بلاکچین است نیز با ساختار توزیع‌شده¬ی خود، دامنه این شفافیت را افزایش می‌دهد.

موضع کشورهای مختلف در قبال بیت¬کوین

از آنجاییکه پول مجازی موضوع به نسبت جدیدی است، بحث قانونی و تنظیم و نظارت آن بسیار جای بحث دارد. در کل تلاش بسیاری از دولت¬ها برای تنظیم قوانین و نظارت بر این سیستم با ماهیت وجودی بیت¬کوین که به منظور حذف واسطه و مرجع مرکزی است در تناقض است.
کشورها و دولت¬های مختلف، برخوردهای متفاوتی با بیت¬کوین به عنوان پول مجازی جدید داشته¬اند. در کل می¬توان کشورهای مختلف را براساس رویکرد قانونی نسبت به بیت¬کوین به چهار دسته تقسیم نمود:

1. نخست کشورهایی که نسبت به بیت¬کوین در حال حاضر منع قانونی ندارند و فعالیت با پول مجازی و خرید و فروش براساس بیت¬کوین در این کشورها ممنوع نیست، البته بسیاری از این کشورها در حال تدوین مقررات مختلفی از جمله مقررات مالیاتی برای این سیستم هستند.
2. دسته ی دیگر کشورهایی هستند که نسبت به بیت¬کوین بدبین بوده و سعی در نهی مردم، بانک و بورس¬ها در استفاده از بیت¬کوین داشته و به دنبال وضع قوانینی هستند که بتوانند تا جای ممکن مانع از گسترش این سیستم شوند، البته فعالیت و معامله با بیت¬کوین در این کشورها اکیدا غیرقانونی نیست.
3. دسته دیگر کشورهایی هستند که به شدت نسبت به بیت¬کوین خصمانه هستند و آن را غیرقانونی اعلام کرده¬اند که در حال حاضر فقط دو کشور ویتنام و ایسلند چنین شرایطی دارند.
4. دسته چهارم نیز کشورهایی هستند که موضع خاصی نسبت به بیت¬کوین ندارند.

از کشورهای دسته اول می¬توان به تمامی بخش¬های آمریکا به جز مکزیک که جزو دسته دوم و چند کشور آمریکای جنوبی که جزو دسته چهارم هستند مثل ونزوئلا و بولیوی، اشاره کرد. تمامی بخش¬های قاره آفریقا نیز جزو دسته چهارم هستند به جز آفریقای جنوبی که جزو دسته اول است.
به جز چند کشور غیرپیشرفته اروپایی که جزو دسته چهارم هستند، مابقی اروپا جزو دسته اول است. کشورهای همسایه ایران نیز جزو دسته چهارم هستند. کشور چین، روسیه و هند جزو دسته دوم هستند. مابقی کشورهای آسیای شرقی اکثرا جزو دسته اول هستند.
به تازگی در شهرهایی چون لندن، گلاسکو و غیره دستگاه¬های خودپرداز بیت¬کوین نیز تعبیه شده است که امکان تبدیل بیت-کوین به پول نقد و یا بالعکس را فراهم می¬نماید. هم¬چنین تعداد شرکت¬هایی که انجام معاملات از طریق بیت¬کوین را پذیرفته¬اند رو به افزایش است که از جمله¬ی آن¬ها می¬توان به شرکت مایکروسافت اشاره کرد.
در رابطه با ایران نیز، به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از المانیتور، یکی از چالش¬های عمده اقتصاد داخلی ایران، استقبال بازار ایران از ظهور ارزهای دیجیتال به عنوان بستری برای پرداخت¬های بین¬المللی عنوان شده است و علی¬رغم هشدار بانک مرکزی و اعلام ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی¬های مجاز سراسر کشور، این نوع ارز در بازار ایران دست به دست شده و به صورت خزنده در حال جذب منابع مردم است.
برای اطلاع از رویکرد دقیق هر یک از کشورها نسبت به بیت-کوین می¬توانید به پایگاه اینترنتیBitlegal.io مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat